VEĽKOSŤ PORCIÍ: KOĽKO JE UŽ PRIVEĽA?

Vo svete, kde je jedlo jednou z najdôležitejších vecí počas každého dňa, sme sa naučili jesť oveľa častejšie a oveľa viac, než jedli napríklad naši starí rodičia. Zvykli sme si nielen na väčšie porcie, ale nevedome nimi plníme stále väčšie a väčšie taniere. Dnes tomu urobíme koniec! V tomto článku sa dozviete, ako by mali vyzerať odporúčané porcie, a ako zastaviť nezmyselné prejedanie sa.

image

1. Obilniny a škrobová zelenina

Tých stačí približne za hrsť, tým si zabezpečíte asi 200 kalórií. Odporúčajú sa maximálne 2 porcie denne.

Pri výbere obilnín nesiahajte po spracovaných – vždy, ak je to možné, vyberajte celozrnné obilniny. Napríklad bulgur, hnedú ryžu, quinou a celozrnnú alebo pohánkovú múku.

Medzi najčastejšiu škrobovú zeleninu patrí kukurica, hrach, fazuľa, šošovica a zemiaky - práve so zemiakmi býva najväčší problém, sú tak časté a máme ich tak rady, že s nimi často preháňame. 

image

Veľkosť porcie: hrsť (mištička z dlane)

Odporučená dávka: 1 – 2 porcií/deň

2. Neškrobová zelenina

Brokolica, karfiol, špargľa, paprika, huby, paradajky, cibuľa a zelená zeleniny patria medzi neškrobovú zeleninu s vysokými výživovými hodnotami a nízkym obsahom kalórií. Dokonalé na varenie sýteho alebo ľahkého jedla! Jedna porcia by mala mať veľkosť asi jednej päste (alebo dvoch, ak ide o zelenú zeleninu), čo vám dá asi 2040 kalórií. Ak ide o rôzne druhy kapusty a šalátov, dokonca aj menej. 

image

Veľkosť porcie: veľkosť päste

Odporučená dávka: aspoň 4 porcie/deň

3. Mäso, ryby, tofu

Jedna porcia jedla bohatého na bielkoviny, ako sú ryby a mäso (bez kože) a tofu, by nemala byť väčšia ako vaša dlaň. Také množstvo obsahuje 120 až 250 kalorií, preto môžete zjesť 24 porcie denne.

image

Veľkosť porcie: veľkosť dlane

Odporučená dávka: 2 – 4 porcie/deň

4. Semená, oriešky, sušené ovocie

Ak ich jeme v primeraných množstvách, môžu nám poskytnúť veľké percento odporúčanej dennej dávky prospešných živín. Obsahujú veľa kalórií, preto ich radšej jedzte len v primeraných množstvách. Jedna porcia predstavuje 12 lyžice, čo je 90 - 140 kalórií. Oleje a maslá skúste obmedziť na 1 čajovú lyžičku na porciu.

image

Veľkosť porcie:

Sušené ovocie, orišeky, semená: 1 – 2 lyžice

Oleje a maslá: 1 čajová lyžička

Odporučená dávka: 1 – 2 porcie/deň

5. Čerstvé ovocie

Čerstvé ovocie je plné dôležitých živín a má mnohé pozitívne účinky na zdravie. Obsahuje veľa vlákniny a vody a je nízkokalorické. Práve preto môže byť vašim dokonalým partnerom pri chudnutí. Jedna porcia čerstvého ovocia, by mala byť tak asi o veľkosti pästi, čo je približne 80 - 105 kalórií. Odporúčaná dávka je 3 - 5 porcií denne.

image

Veľkosť porcie: veľkosť päste

Odporučená dávka: 3 – 5 porcie/deň

6. Mliečne výrobky

Jedna porcia mliečnych výrobkov by nemala presahovať veľkosť pästi alebo 2 dcl. Kefír a jogurt sú prirodzené zdroje probiotík a môžu byť výborných bonusom k vašej výžive. Ak by ste sa najradšej mliečnym výrobkom úplne vyhli, nebojte sa, probiotiká nájdete aj vo vegánskych potravinách

image

Veľkosť porcie: veľkosť päste alebo 2 dcl

Odporučená dávka: 1 – 2 porcie/deň

Skúste naše rady aplikovať už nabudúce, keď si budete pripravovať večeru alebo budete jesť v reštaurácii. Ak si na to raz zvyknete, budete mať kontrolu nad tým, koľko a čoho jete. Úplne jednoducho. Aby ste si to uľahčili, vyskúšajte si naplánovať jedlo na celý deň dopredu a skúste jesť z menšieho taniera - výskumy totiž ukázali, že je to jednoduchý a veľmi účinný trik. 

7. Hungerblock EXTREME

Ak vám zmenšenie porcií robí problém, vyskúšajte prírodné tlmiče apetítu HungerBlock EXTREME. Pomáhajú regulovať a potláčať apetít a predchádzať túžbe po jedle. 

Produkty pre Vás